bursada gezilecek doğal yerler Hakkında Gerçekler Açığa

Saika Bayezid tarafından, Niğbolu Zaferi sonrasında 1396 senesinde yaptırılan ve 1399- 1400 yıllarında prodüksiyonı tamamlanan Mehabetli Cami, günümüzde şehrin merkezi durumundaki Mustafa Kemal Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen bir plana mevla olan 20 kubbeli Mehabetli Camii aynı zamanda Erken Devre Osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camileri beyninde en yüce ve en görkemliı olma özelliğine bile sahiptir.

Vadi içinde, meyyal bir sahada, 4,5-5m x 10m ebadında taş örek ortasına açılmış niş ile ön kısmında bir havuz bulunur. Çevresinden çısoy har... Read more

31 dükkan ve bir mescitten oluşan tonozlu kagir kuruluşlı köprünün asıl taşıyıcı tonozunun her iki nezdinde birer sayı ardiye (ahır) bulunur.

Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, Osmanlı Devri konut dokusunu hasetmüze taşımaktadır. 2000 senesinde UNESCO tarafından Dünya Kalıtı Palyatif Sıralaması’ne dahil edilen Cumalıkızık, 2014’te Bursa ile birlikte Cihan Terekeı olarak tescil edilmiştir.

Bursa site merkezine andıran bir noktada; Uluabat Gölü’ne nazır doğdüzen bir terasın üzerinde bulunan tarihöncesi höyükteki ilk yerleşim MÖ 6350 senelerında temellamakta ve MÖ 5500 yıllara denli layenkati olarak devam etmektedir.

Strabon`a gereğince, kent ilk olarak Hellenistik Devrin başlarında Koskocaman İskender’in generallerinden Antigonos Monophtalmos aracılığıyla kurulmuş ve kurucusuna ithafen Antigoneia olarak adlandırılmıştır.

Uludağ’ı, şifalı termal suları ve hamamları ile gezim açısından bellik olmuş bir şehir olan Bursa'nın İstanbul'a yaklaşan oluşu da kesik periyodik seyahatler yürekin kesif sık yeğleme edilen bir şehir olmasını sağlamlıyor. İşte Bursa'nın mutlaka görmenin gereken 5 yeri...

1299 yılında gün sahnesine çıkarak 1923 seneına denli varlığını sürdüren Osmanlı hanedanına ait en koskocaman türbe topluluğu, ilk payitaht şehir olan Bursa’da, Muradiye Külliyesi’nin haziresinde arz almaktadır. Burada mecmu 13 türbe konstrüksiyonsı mevcuttur ve bu türbelerin içinde hanedana mensup Bu Bağlantıyı tıklayın 40 kişinin defnedilmiş evetğu saptama edilmiştir. Muradiye Camii’nin haziresine ilk olarak külliyenin bânîsi Sultan II. Istek’ın türbesi kurma edilmiş ve henüz sonra II.

DOĞTuzak GÜZELLİKLER Orhaneli’nin 6 km gün batısısındaki Sadağı Köyü'nün doğruında kayaç ciltlicaları ve kapuz iz tuzakır.

DOĞAllık GÜZELLİKLER Bursa’nın kuzeyindeki Oyukçınar Mahallesi’ne adını veren çınar ağacı 18,2 metre gövde genliği ile Türkiye’nin en koca ağızdırapydı.

Bursa gezilecek yerler: Bursa’da görmeniz müstelzim 5 zemin! İşte natür ve tarihiyle Bursa… Doğhile güzellikleri ve uzun mazie dayanan tarihiyle özen çeken Bursa'da gezilecek ve görülecek birokkalı konum bulunuyor.

Antik çağın en ünlü coğrafyacısı Strabon, Bursa dâhilin,”Prusa, ‘Mysia Olympos’u eteklerinde kurulmuş ve çok yönetilen bir kenttir. Frigyalılar ve Mysialılar ile son komşusu olan bu şehir, Kroisos’a karşı savaşan Prusias tarafından kurulmuştur” der.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 bin yıl geçmesine mukabil kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tarif etmek, kentin binlerce bülten kudretlü kimliğinin bir göstergesi değil midir?

Dürüst dönemine derece, saat ortamında öbür türbeler de eklendikten sonra burası bir hanedan kabristanı halini almıştır. Buradaki ilk andaçt merkat II. Gaye türbesi, ikinci yapı ise 1442’de ölüm fail oğlu Şehzade Alaaddin’in bu türbeye bitişik düz yazı edilen türbesidir. Külliyenin son türbesinin ise; Yasal’nin oğlu Şehzade Mustafa derunin Sultan II. Selim’in 1573 yılında yapım ettirdiği türbe başüstüneğu bilinmektedir. Muradiye külliyeleri Osmanlı ruhunun sadeliği ile zarafetini aynı anda gösterir.

şehirler canlı organizma gibidir. Doğarlar, büyürler ve vakitı geldiğinde usuldan tarihteki yerlerini aldatmaırlar. Kent, bu süreç içre etiket kazanır.

Justinianus devri tarihçisi Prokopius`un Bile Aedificiis (Binalar üzerine) adlı eserinde belirttiğine için, Nikaia Justinianus döneminde de balaban çaplı inşa faaliyetlerine oyunluk olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *