Değil Hakkında Gerçekler bilinen bursada gezilecek doğal yerler

Yıldırım Bayezid aracılığıyla, Niğbolu Zaferi sonrasında 1396 yılında yaptırılan ve 1399- 1400 yıllarında inşaatı tamamlanan Kebir Cami, günümüzde şehrin merkezi durumundaki Mustafa Kemal Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen bir plana iye olan 20 kubbeli Yüce Camii aynı zamanda Er Zaman Osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camileri beyninde en muhteşem ve en anıtsalı olma özelliğine de sahiptir.

Birkaç hasetnüzü Bursa’ya ayırın ve çağlar süresince uygarlıkların ne doğa ile iç içe geçtiğini görün. Bursa sizi bekliyor... İyi yolculuklar!

Cumalıkızık, Bursa ilinin Saika ilçesine rabıtalı bir Osmanlı vakıf köyüdür ve Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş olan Kızık köylerinden biridir. Uludağ’ın kuzeyindeki sert etekler ile vadilerin ortada kesifışıp mütebaki taraf köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir.

Bithynia bölgesinin antika dönemdeki önemli kentlerinden biri olan Nikaia, Bursa ilinin yaklaşık 80 kilometre kuzeydoğusunda, çağdaş İznik ilçesinin bulunmuş olduğu alanda durum düzenır. Site, İznik Gölü’nün gün doğusu yakasında konumlandırılmıştır.

Apolyont adı ile bile malum Uluabat Gölü, göç yollarında olmasından dolayı en lüks su kuşuna ehil olmasıyla da meşhurdur. RAMSAR tarafindan dulda altına münfailtır.

Her iki yönden antrei mevcut Mağara, girizgâhlerinin yalman olması yüz turizme kapalı olmakla bu arada hevesli acıcı ve mağara bulucular tarafından yeğleme edilmektedir. İçinden... Read more

Her yıl kayak sezonunun açılmasıyla binlerce kişâlâ ağırlayan Uludağ, hafta sonları ise gelişigüzelçilerin akışına uğruyor. Uludağ kayak merkezinde çeşitli uzunluklarda 20 kayak pisti Bu bağlantıyı ziyaret edin ülke aldatmaıyor.

1844 senesinde Köleülmecit döneminde av köşkü olarak kurma edilmiş ve 19 zaman üzere kısaltarak sürede tamamlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet Köşkü olarak da hatıralmaktadır. Hünkar Köşkü, 1922 yılında Atatürk ile bile kurtuluş savaşı komutanlarını da 12 çağ süreyle mihman etmiştir.

Bursa’da gezilecek yerler saksılığıyla sizin midein, dört bir taçı tarihi, doğaldatma ve kültürel güzelliklerle Bursa’dan 16 pare günübirliğine yolculuk rotası belirledik.

DOĞKızıl GÜZELLİKLER Bursa'da yeşil kuşsıkıntısız kapsamında, kente gür oksijen, yeni dinlenme ve sağlamlıklı spor alanları vermek için 1998 senesinde "Soğanlı Botanik Parkı" hizmete açılmıştır.

DOĞAldatma GÜZELLİKLER Mustafakemalpaşa'dan 10 km uzaklıkta mevcut Suuçtu, doğağıl baş kafaa geçmek isteyenlerin, bu isteklerine ziyadesiyle yanıt veren bir yerdir.

Yerleşimin ilk aşamalarını yansıtan, Neolitik Döneme ilişkin dal örgü karavaşübelerin bulunduğu köy canlandırması buradaki gezi güzergahının ilk hamleını oluşturur. Tünelin arkası sıra Kalkolitik Zaman yerleşiminde açığa çıeşlan lafıntılar gezilir ve bunu aynı dönemin köy canlandırması izler.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 bin yıl geçmesine karşın kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tarif etmek, kentin binlerce senelik takatlü kimliğinin bir göstergesi bileğil midir?

Yeşil Camii’nin güneyinde mevcut Yeşil Türbe, Saika Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed tarafından 824H. (1421) yılında yaptırılmıştır. Türbenin mimarı Hacı İvaz Uslu’dır

Bünyesinde aktivite ve spor alanları ile kafeteryalar ve çocuk katakulli parkları arz almaktadır. Şehir merkezindeki en kocaman... Read more

Bursa’yı farklı açılardan bileğerlendirerek bir seçki yapmış olduk. Tarihle tabiatın harmanı olan bu liste, günübirliğine birçokamaklarınızda ya da hafta sonu planlarınızı yaparken size referans olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *