2 Dakika Kural için bursada gezilecek doğal yerler

Uludağ eteklerindeki şelalenin aktığı klüz, tabiat sporları ile meşguliyetanların telaki noktası. Odun acıinde, kiremitte tereyağı ile pişirilen alabalıklarıyla meşhur... Read more

Birkaç hasetnüzü Bursa’ya kocaoğlanrın ve çağlar boyunca uygarlıkların ne huy ile iç bağırsake geçtiğini görün. Bursa sizi bekliyor... İyi yolculuklar!

Cumalıkızık, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine ilişkilı bir Osmanlı vakıf köyüdür ve Uludağ’ın yıldız eteklerinde kurulmuş olan Kızık köylerinden biridir. Uludağ’ın kuzeyindeki yalçın etekler ile vadilerin beyninde sıkışıp kalan ön köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı mevdutir.

Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, Osmanlı Dönemi mesken dokusunu hasetmüze taşımaktadır. 2000 senesinde UNESCO aracılığıyla Cihan Terekeı Yaya Sıralaması’ne dahil edilen Cumalıkızık, 2014’te Bursa ile yanında Cihan Kalıtı olarak tescil edilmiştir.

Apolyont adı ile de malum Uluabat Gölü, göç yollarında olmasından dolayı en okkalı deniz kuşuna iye olmasıyla da meşhurdur. RAMSAR tarafindan himaye şeşna alınmıştır.

Strabon`a gereğince, kent ilk olarak Hellenistik Devrin adım atarında Oylumlu İskender’in generallerinden Antigonos Monophtalmos tarafından kurulmuş ve kurucusuna ithafen Antigoneia olarak adlandırılmıştır.

Antigonos`un MÖ 301 seneındaki İpsos Savaşı`nda öldürülmesinden sonrasında kent, Cesim İskender`in öteki bir generali Lysimakhos`un egemenliği altına girmiş ve Lysimakhos kentin adını karısının ismine ithafen Nikaia olarak değmaslahattirmiştir.

1299 yılında tarih sahnesine çıkarak 1923 yılına kadar varlığını sürdüren Osmanlı hanedanına ilişik en kocaman türbe topluluğu, ilk payitaht şehir olan Bursa’da, Muradiye Külliyesi’nin haziresinde önem almaktadır. Burada toplam 13 türbe yapısı mevcuttur ve bu türbelerin ortamında hanedana mensup 40 kişinin defnedilmiş evetğu belirleme edilmiştir. Muradiye Camii’nin haziresine ilk olarak külliyenin bânîsi Padişah II. Erek’ın türbesi kurma edilmiş ve henüz sonrasında II.

Bursa’da gezilecek yerler başlığıyla sizin midein, dört bir cihetı tarihi, doğkırmızı ve kültürel güzelliklerle Bursa’dan 16 adet günübirlik yolculuk rotası belirledik.

DOĞDüzen GÜZELLİKLER Bursa'da yeşil kuştemiz kapsamında, kente mebzul oksijen, yeni dinlenme ve katkısızlıklı spor alanları kazandırmak üzere 1998 senesinde "Soğanlı Botanik Parkı" hizmete açılmıştır.

DOĞKızıl GÜZELLİKLER Mustafakemalpaşa'dan 10 km uzaklıkta kâin Suuçtu, doğağıl baş kellea tutmak isteyenlerin, bu Bu bağlantıyı ziyaret edin isteklerine olağandan cevap veren bir yerdir.

Yerleşimin ilk aşamalarını yansıfecir, Neolitik Döneme ilgilendiren dal örgü bendeübelerin bulunduğu köy canlandırması buradaki gezi güzergahının ilk hamleını oluşturur. Tünelin ardından Kalkolitik Periyot yerleşiminde açığa çıailelan sözıntılar gezilir ve bunu aynı dönemin köy canlandırması izler.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 bin yıl geçmesine mukabil kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tanımlamak, kentin binlerce almanak müşküllü kimliğinin bir göstergesi bileğil midir?

Dürüst dönemine derece, saat içinde özge türbeler bile ilave edildikten sonra burası bir hanedan kabristanı halini almıştır. Buradaki ilk hatırat sin II. Istek türbesi, ikinci yapı ise 1442’bile ölüm fail oğlu Şehzade Alaaddin’in bu türbeye bitişik inşa edilen türbesidir. Külliyenin son türbesinin ise; Kanuni’nin oğlu Şehzade Mustafa sinein Sultan II. Kusursuz’in 1573 senesinde düz yazı ettirdiği türbe evetğu bilinmektedir. Muradiye külliyeleri Osmanlı ruhunun sadeliği ile zarafetini aynı anda gösterir.

Bünyesinde aktivite ve spor alanları ile kafeteryalar ve çocuk desise parkları durum almaktadır. Şehir merkezindeki en cesim... Read more

DOĞDüzen GÜZELLİKLER Bursa sınırları içinde, huy ile tarihin bir arada yaşadığı bir eşsiz güzellik de Uluabat Gölü kıyısındaki Gölyazı Köyü'dür. İlkbaharda yükselen sular hasebiyle yarı bellerine derece akarsu içinde mütebaki ağaçlar, gene bu sularda muhabbet yoğun... Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *